› Trička › Pánská
1 2 »
Stránka 1 z 2 - 14 položek celkem
Bobina je elektrická lokomotiva využívající stejnosměrný elektrický proud. Bobina vozila rychlíky, osobní vozy a lehké náklady. Bobina byla zkrátka univerzální. Píšeme byla - na tratích se pohybovala od roku 1957, v dnešní době však mají ČD pouze 2 lokomotivy využívané jen jako záložní. A že vznikla v Plzni, nemůže chybět v naší sérii triček.
Brejlovec nemůže v naší kreslené řadě chybět a to nejen proto, že byl jednou z nejpočetnějších lokomotivních řad ČSD (ČKD dodala 408 ks), ale prostě proto, že patří mezi naše oblíbené. Autorce těchto řádků, která byla vždy na módu, brejlovcovy proužky prostě uhranuly a lokomotiva se tak stala průsečíkem světa zálib naší dvojky daleko dříve před vznikem Rajky. V dnešní době můžete potkat několik desítek již upravených strojů a slouží převážně k nákladní přepravě.
Sedíte s tužkou v ruce, pod okny nádraží Jižní Předměstí, z okna koukáte přímo na plzeňskou Škodovku a na Techmánii – co jiného se Vám může urodit na papíře, než lokomotiva E 424. Tato elektrická mašina z meziválečného období vznikla právě ve zdejších závodech a po náročné rekonstrukci v roce 2010 je vystavena v Techmania science center. Vidět ji můžete jen tady, je to jediný existující kousek. A nebo si ji můžete pořídit na triku.
Elinka byla první! První elektrický motorový vůz první elektrifikované trati v celém Rakousko-Uhersku! Kdo se o železnici zajímá, ví, že tou tratí byla Bechyňka mezi městy Tábor a Bechyně a šupajdí Elinku potkat při některé z jejích nostalgických jízd na proslulou Bechyňskou duhu. A že Elinku stvořil František Křižík, který se na čas usadill u nás v Plzni, adoptovali jsme ji na naše trika.
Lokomotivě ES 499.1 se přezdívá Eso. Jak by taky ne, když zvládá jezdit na stejnosměrnou i střídavou proudovou soustavu. A to, pěkně prosím, během jízdy střídat. Tahle dvousystémová lokomotiva je nám sympatická i proto, že byla vyrobena kousek od naší dílny v závodech Škoda (první kousek v roce 1980) a není na škodu, že ji v osobní i nákladní dopravě běžně potkáte dodnes.
V roce 1977 spatřila světlo světa nejen Charta 77, ale také lokomotiva řady 130 přezdívaná hrbatá nebo taky velbloudice. Ta první v Praze a ta druhá v Plzni, která má, mimochodem, velbloudici ve znaku. Asi tušíte, že to nebude naše velbloudice, ta naše totiž nežere trávu, ale elektrický proud.
Mezi lety 1948 a 1956 vyjížděli do světa z bran závodů Tatra Kopřivnice a Vagónka Studénka motorové vozy, které nemůže kreslíř z Plzně opomenout – říká se jim totiž Hurvínek. A tak je tu máte. Červená barva těchto vozů je nepřehlédnutelná a tak jsme se postarali o to, abyste v našem triku nebyli přehlédnutelní ani vy.
Střídavá elektrická lokomotiva laminátka je další z mašin, kterou Rajka nemůže pominout, protože byla vyráběná v plzeňské Škodovce. Název dostala podle ve své době velmi populárního materiálu - ano poznali jste správně, jsme v šedesátých letech (výroba 1966 - 1967). Dnes je potkáte tahat nákladní vlaky třeba v jižní a západní části Čech.
Papoušek (477.0) je parní lokomotiva vyráběná v první polovině padesátých let v ČKD. Přezdívku dostala snad podle pestré kombinace barev modré, červené a bílé. V provozu byla do roku 1979. Vidět ji můžete třeba v depu v Chomutově. A nebo na našem triku, samozřejmě.
Kromě vlaků nás baví také trolejbusy, možná i proto, že kromě nádraží a výhledu na Škodovku máme pod okny také jednu z největších trolejbusových křižovatek v České republice. Trolejbus TR 14, vyráběný mezi léty 1981 a 1998 ve Škodovce v Ostrově, nemůže v naší sbírce kreseb chybět.
Naše dopravní vášeň se neomezuje jen na kolejová vozidla. Třeba takové trolebusy bychom v naší sbírce neradi pominuly a to nejen proto, že máme pod okny jednu z největších trolejbusových křižovatek v České republice. S trolejbusem TR15 se pojí jistá nostalgie - autor našich obrázků si s nimi a na ně hrá už jako pidicapart, tenkrát ovšem v Hradci Králové. Trolejbus TR 15, Škoda Ostrov, 1988 - 1995.
Nastavení