› Reprodukce
Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem
Sedíte s tužkou v ruce, pod okny nádraží Jižní Předměstí, z okna koukáte přímo na plzeňskou Škodovku a na Techmánii – co jiného se Vám může urodit na papíře, než lokomotiva E 424. Tato elektrická mašina z meziválečného období vznikla právě ve zdejších závodech a po náročné rekonstrukci v roce 2010 je vystavena v Techmania science center. Vidět ji můžete jen tady, je to jediný existující kousek. A nebo si ji můžete pořídit domů na stěnu. :-)
Lokomotivě ES 499.1 se přezdívá Eso. Jak by taky ne, když zvládá jezdit na stejnosměrnou i střídavou proudovou soustavu. A to, pěkně prosím, během jízdy střídat. Tahle dvousystémová lokomotiva je nám sympatická i proto, že byla vyrobena kousek od naší dílny v závodech Škoda (první kousek v roce 1980) a není na škodu, že ji v osobní i nákladní dopravě běžně potkáte dodnes.
Mezi léty 1948 a 1956 vyjížděli do světa z bran závodů Tatra Kopřivnice a Vagónka Studénka motorové vozy, které nemůže kreslíř z Plzně opomenout – říká se jim totiž Hurvínek. V provozu byly do roku 1984. Pokud Vám zrovna epidemie brání jet se za nějakým z vozů podívat, můžete si ho alespoň pověsit doma na stěnu.
Papoušek (477.0) je parní lokomotiva vyráběná v první polovině padesátých let v ČKD. Přezdívku dostala snad podle pestré kombinace barev modré, červené a bílé. V provozu byla do roku 1979. Vidět ji můžete třeba v depu v Chomutově. A nebo Vám může viset doma na stěně.
Kromě vlaků nás baví také trolejbusy, možná i proto, že kromě nádraží a výhledu na Škodovku máme pod okny také jednu z nejsložitějších trolejbusových křižovatek v České republice. Trolejbus TR 14, vyráběný mezi léty 1981 a 1998 ve Škodovce v Ostrově, nemůže v naší sbírce kreseb chybět. A vy si můžete vychutnat kávu z plecháčku s jeho motivem.
Kresba Žehlicky, lokomotivy E 458.0, vznikla jen pár set metrů od místa vzniku samotné lokomotivy – totiž kousek od plzeňské Škodovky. Akorát o 50 let později :-). Žehlička „jezdí“ na stejnosměrný proud a využívaná byla převážně pro posun, občas byla k vidění také v osobní dopravě.
Střídavá elektrická lokomotiva laminátka je další z mašin, kterou Rajka nemůže pominout, protože byla vyráběná v plzeňské Škodovce. Název dostala podle ve své době velmi populárního materiálu - ano poznali jste správně, jsme v šedesátých letech (výroba 1966 - 1967). Dnes je potkáte tahat nákladní vlaky třeba v jižní a západní části Čech.
Nastavení